Aktuality

Lanex řeší chybějící pracovníky z Polska, téma natáčela televize

Lanex řeší chybějící pracovníky z Polska, téma natáčela televize
Lanex řeší chybějící pracovníky z Polska, téma natáčela televize

Výrobce lan a průmyslových textilií Lanex Bolatice se potýká s nedostatkem zaměstnanců poté, co polská vláda rozhodla, že čtrnáctidenní karanténa po návratu ze zahraničí se bude týkat i tzv. pendlerů, tedy lidí, kteří pracují v českých  příhraničních firmách, kam denně dojíždějí. Lanex Bolatice má zhruba 400 zaměstnanců. Osmdesát Poláků, kteří pracují přímo u strojů, zajišťuje ve výrobě padesát procent kapacity. Firma proto připravila a ještě připravuje řadu opatření, aby aktuálně  zvládla hlavně zvýšenou poptávku po textiliích určených do potravinářských, farmaceutických i průmyslových filtrů.
Dosud si Lanex většinu polských pracovníků už historicky přivážel autobusem. Díky  tomu se i v uplynulých dnech, kdy začaly být česko-polské hranice těžko prostupné kvůli kontrolám, dařilo zajistit jejich svoz, byť autobus přijížděl zpočátku na směnu se zpozděním.  
Běžná nemocnost v Lanexu je 12 procent, teď je to 17 procent; doma musí zůstat každý s jakýmkoliv lehkým běžným nachlazením. Na vrátnici se měří teplota a kdo ji má 38°C a více, je odeslán domů s doporučením, aby se spojil se svým lékařem.  Asi pět žen z výroby navíc muselo zůstat doma s dětmi.
Nyní chybí na každé směně zhruba 25 polských pracovníků. Protože většinou obsluhují sofistikované stroje, hlavně tzv. extrudéry, není možné je úplně jednoduše nahradit. Zaučení na tomto stroji trvá dva až  tři měsíce, aby to pracovník zvládl. Aby to zvládl dobře, trvá to rok. U těchto strojů to teď bude Lanex pokrývat prodlouženými směnami stávajících zaměstnanců z osmihodinových dvanáctihodinové.
"Zaměstnanci k opatření přistupují pragmaticky. Chápou, že je to zapotřebí a určitě uvítají, když si vydělají více peněz. Ale takový pracovní nápor nemohou zvládat dlouhodobě. Moc jim všem děkuji za mimořádné nasazení, jejich přičiněním se nám i v této těžké době zvládat výrobu," řekl výkonný ředitel společnosti Martin Václavek.
Jeden z polských pracovníků si  individuálně našel v České republice ubytování, aby mohl i nadále zůstat v práci. Protože vláda čerstvě uvolnila využití ubytovacích kapacit pro zahraniční pracovníky, firma už ho aktuálně zajišťuje. Polským pracovníkům ho poté nabídne, pokud se vrátí do  práce, s tím, že ho bude hradit.
Zvažuje se také, že by zaměstnanci společnosti PF Plastů z Chuchelné, kde se zastavila výroba plastových dílů pro automobilový průmysl, mohli na čas vypomáhat v  Lanexu, pokud by měli zájem. Například seřizovači strojů a pracovníci obdobných profesí by mohli po krátké zaučení zvládnout práci se sofistikovanými stroji, další by mohli pracovat v jiných provozech. Možnost výdělku pro ně by byla dokonce vyšší. Do výroby v Lanexu pravděpodobně nastoupí krátkodobě i například údržbáři a seřizovači  strojů, či vývojoví pracovníci, kteří stroje umí obsluhovat, a podobně.    
V březnu Lanex zaznamenal drobný propad výroby způsobený hlavně rychlými, někdy až chaotickými změnami s odložením expedice hotové výroby do zemí postižených pandemií. Zakázek má v současnosti v podstatě na plnou kapacitu. Aktuálně je vysoká poptávka po průmyslových tkaninách, protože provozů s obdobným výrobním sortimentem není ve světě mnoho a některé evropské  už jsou zavřené. Nyní běží v Lanexu nepřetržitě výroba vlákna pro filtrační tkaniny pro největšího německého výrobce filtračních tkanin ClearEdge. Filtry se používají ve zdravotnictví, potravinářství i v průmyslu. Velké  výkyvy jsou v dodávkách různých typů lan. Zastavily se expedice objednávek do Itálie, Španělska, Portugalska, Francie, tento týden se úplně zastavil obchod do Indie. V únoru zůstala na skladu také dodávka pro Čínu, ale lana pro papírenský průmysl v Číně se aktuálně již expedovala, horolezecká a pracovní lana vyrobená pro čínského zákazníka zatím zůstávají na skladě.  Nyní se nejvíce vyváží do Německa, Polska. Velkoobjemová dodávka se stihla ještě expedovat do USA. V únoru se dařil obchod s východní Asií, odvážela se historicky největší dodávka lan pro armádu do Indonésie v objemu 7 milionů korun. Celkově se v dubnu čeká  propad ve výrobě lan kolem 20 až 30 procent.

Téma v České televizi na programu ČT 24 ( v pátek 27. března, časy 10:35 a 11:43)
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/220411058060327 (pozice 33:23 a 1:43:50)
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/320281381990327-udalosti-v-regionech/ (1:37)

© ARSYLINE 2024
Upozornění
Zavřít
Lanex řeší chybějící pracovníky z Polska, téma natáčela televize
Nahrát
Nahrát

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Zavřít